Zacznijmy od tego czym jest klatka kennelowa – brzmi strasznie a nie jest niczym złym a wręcz przeciwnie. Kennel to nic innego jak własny domek dla psa i miejsce gdzie może w spokoju leżeć, odpoczywać, spać i czuć się bezpiecznie. A jak zajdzie taka potrzeba może zostać również w niej zamknięty oczywiście po wcześniejszym szkoleniu i przyzwyczajeniu do niej.

W jakim celu stosujemy klatki kennelowe dla psów?

Bardzo często podczas konsultacji behawioralnych kiedy pierwszy raz wspominam o klatce kennelowej klienci robią wielkie, przestraszone oczy i łapią się za głową niedowierzając w to co usłyszeli. Dla osób nie posiadających wystarczającej wiedzy związanej z pracą z psami zamknięcie psa w klatce w domu kojarzy się jednoznacznie źle. Jednak wprowadzenie klatki kennelowej dla psiaka niesie za sobą szereg pozytywnych korzyści. Klatka kennelowa jest ulubionym, bezpiecznym miejsce psa w domu, w którym czuje się pewnie, dobrze i komfortowo. Przydaję się podczas podróży samochodem, jak również wakacji i noclegów w nowych, obcych miejscach. Przy szczeniakach, oraz rasach pracujących świetnie pomaga psu wyciszyć się oraz kontrolować swoje emocje. Pomaga utrzymać higienę w domu i w samochodzie. Klatkowanie psa przydatne jest również przy psiakach chorych, kórym musimy ograniczać ruch. Klatki świetnie przydają się również w psich sportach – pomagają psu odpocząć w nowym miejscu, oraz przeciwdziałają zmęczeniu i „spaleniu” się psa np. przed startem na zawodach. Klatka kennelowa jest również świetnym narzędziem, które pomaga przepracować wiele problemów behawioralnych jak np. lęk separacyjny, niszczenie mieszkania czy naukę załatwiania się na zewnątrz.

Czy klatka kennelowa jest obowiązkowa

Oczywiście nie, ale szereg korzyści które za sobą niesie jej stosowanie, sprawia że polecam ją każdemu właścicielowi psa. Dla każdego psa bez względu na rasę czy wielkość.

Czy klatka może być niebezpieczna dla psa?

Prawidłowa wprowadzona klatka w żaden sposób nie zagrozi naszemu pupilowi, wręcz przeciwnie, wprowadzenie jej może uchronić naszego psa przed wieloma niebezpieczeństwami na które (często na własne życzenie) piszą się np. szczeniaki zostawione luzem w domu podczas naszej nieobecności.

Jaką klatkę wybrać?

Klatki dzielimy na: transportery (plastikowe klatki, do przewożenia psów np. w lukach bagażowych), materiałowe i metalowe. Wszystkie rodzaje klatek to klatki kennelowe dlatego każda z nich będzie spełniać swoją funkcję. Z doświadczenia zawsze polecamy klatki metalowe ponieważ są najtrwalsze i młode psy nie są w stanie ich zniszczyć, tak jak ma to często miejsce przy klatkach materiałowych.

Gdzie powinna stać klatka? Czy mogę zmieniać jej miejsce?

Klatka powinna stać w spokojnym miejscu w domu, tak aby zapewnić psu pełen komfort, ciszę i spokój podczas przebywania w niej. Nie powinna stać w przejściach, korytarzach czy przy drzwiach.  Jedną z zalet klatki jest fakt że możemy ją zabierać do samochodu, lub na wakacyjne wczasy, a pies zawsze w nowym miejscu będzie czuł się pewnie i bezpiecznie. Jednak jeśli nie ma takiej potrzeby, dobrze aby klatka w domu stała zawsze w tym samym miejscu.

Czy w klatce mogą przebywać więcej niż jeden pies?

Tak, pod warunkiem że oba psy są tego nauczone, i tolerują siebie nawzajem.

Czy mogę za karę zamykać psa w klatce?

Klatka zawsze dla psa powinna kojarzyć się jako bezpieczne, ulubione i najlepsze miejsce pod słońcem, dlatego nie polecamy zamykania psa w klatce za karę.

Podsumowanie
Mam nadzieję że przekonałam Was do tego że klatka kennelowa jest potrzebna każdemu psu. Oczywiście, żeby pies mógł z niej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem powinniśmy go tego nauczyć. A jak to robić oczywiście chętnie Wam wytłumaczę na konsultacji behawioralnej, bądź jeśli Wasz pies to szczeniak zapraszam na psie przedszkole tam też chętnie między innymi tego Was nauczę.