Historia rasy - skąd przybył Cane corso?

Rasa wywodzi się z Włoch

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/Cane_corso_tomi_house_o_rasie_.jpg

Obecnie najbardziej popularne są w południowej części tego kraju. Nazwa rasy wywodzi się z łaciny od słowa cohors, które oznacza opiekuna gospodarstwa. Przodkami cane corso są rzymskie molosy. Z uwagi na swoją masywną postawę psy te wykorzystywane były do polowań na duże zwierzęta, stróżowania lub jako pasterze.

Waga

Psy 45-50kg, suki 40-45 kg

Wzrost

Psy 64-68 cm, suki 60-64 cm

Długość życia

9-12 lat

Charakter i osobowość

To bardzo inteligentny i lojalny wobec swojego właściciela pies, lecz ma skłonności do dominacji. Doskonały jako pies obronno-stróżujący i chętny do pomocy. Są bardzo terytorialne i potrafią bronić swojego terenu i nie wpuszcza na niego żadnego intruza. Mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł obserwacji, są nieufne do obcych. Nie są z natury agresywne i nie zaatakują bez powodu.

Bywają bardzo uparte więc ważna jest wczesna socjalizacja i szkolenia.

Psy te uwielbiają współpracę z człowiekiem, potrzebują sporej aktywności fizycznej. Chętnie pracują gdy są pozytywnie nagradzane. Dobrze prowadzony przez właściciela będzie cudownym przyjacielem. Warunek jest jeden - musi mieć konsekwentnego właściciela od pierwszych tygodni życia.

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/Cane_corso_tomi_house_o_rasie.jpg
//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/Cane_corso_tomi_house_o_rasie_charakter.jpg

Są wyjątkowo rodzinnymi psami, w domu uwielbiają leżeć na kanapie w towarzystwie swoich ludzi. Należy zadbać żeby czuły się w obecności dzieci komfortowo i bezpiecznie. Dobrze wychowane będą miały przyjazny stosunek do dzieci.

Psy tej rasy świetnie dogadują się z innymi psami, o ile zostanie przeprowadzona wczesna socjalizacja. Nie wykazują wobec nich agresji, jeśli nie zostaną sprowokowane.

Ich krótka sierść nie stanowi większego kłopotu, nawet podczas linienia, choć warto ją szczotkować minimum raz w tygodniu. W czasie linienia, czyli wiosną, najlepiej codziennie. Warto używać szczotki ze średnim włosiem, gumowej lub specjalnej rękawicy do czesania psów. Dzięki temu pozbędziemy się wypadających włosów i pies nie będzie ich gubił w domu.