Energiczny pies podobny do owczarka niemieckiego

Silny i dobrze umięśniony o eleganckiej i harmonijnej budowie

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/owczarek_szwajcarski_tomi_house_-scaled.jpg

Charakter i osobowość

Za rasą białego owczarka szwajcarskiego kryje się ciekawa historia. Pies ten wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego, od którego odróżnia go właściwie tylko kolor sierści. Na samym początku białe ubarwienie pojawiało się na równi z innymi u owczarków niemieckich. Pod koniec XIX wieku na dworze Habsburgów próbowano nawet wyprowadzić czystą linię białych owczarków, które miały dobrze się komponować z białymi sukniami królowych i siwymi końmi. Niestety w czasie wojny zaczęto postrzegać biały kolor jako dyskwalifikujący w rasie owczarków niemieckich – uznano, że za białym kolorem może stać głuchota oraz problemy ze zbyt małym nasyceniem sierści kolorem rudym typowym dla rasy.

Waga: Suka: 25-35 kg, pies: 30-40 kg
Wzrost: Suka 55-61 cm, pies: 60-66 cm
Długość życia: 11-12 lat

W latach 20 białe owczarki zaczęły zyskiwać na popularności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stamtąd trafiły do Szwajcarii, gdzie skradły serca do tego stopnia, że Szwajcaria wystąpiła oficjalnie o uznanie tej rasy do FCI – stąd przydomek w nazwie.

Rasa nie jest nadal bardzo popularna i rejestracja może być problemem z uwagi na to, że wśród hodowców równocześnie pojawia się nazwa „biały owczarek niemiecki” lub „biały owczarek”. Z uwagi na popularność za oceanem można spotkać się także z określeniem „biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”.

W Polsce pierwszy pies tej rasy został zarejestrowany dopiero w 2003 roku.

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/owczarek_szwajcarski_tomi_house-scaled.jpg
//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/hodowla_owczarek_szwajcarski_tomi_house-scaled.jpg

Biały owczarek szwajcarski, jak większość psów pasterskich, charakteryzuje się wysoką inteligencją i dużą odwagą. Szybko się uczy i wprost uwielbia poznawać nowe komendy. Jest też psem bardzo towarzyskim, a kontakt z opiekunem sprawia mu dużą przyjemność. Nie ma tendencji do zachowań agresywnych, ale jak na owczarka przystało, jest niezwykle czujny i doskonale radzi sobie z tropieniem. Cechuje go również duża wrażliwość, więc szkolenie i codzienne kontakty z psem powinny być oparte na nieustannym budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

BOS-y to psy zdecydowanie wymagające dużej ilości ruchu. Z tego względu odnajdą się raczej wśród ludzi, dla których aktywność fizyczna to styl życia, a nie przykry obowiązek. Przedstawiciele rasy uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy węchowe, a także długie wędrówki. Biały owczarek szwajcarski  nie są szczególnie szczekliwe i odzywają się jedynie, kiedy mają ku temu wyraźny powód. Szczekaniem mogą alarmować, że na ich terenie pojawił się ktoś obcy – zwierzę lub człowiek. Piesek może też sygnalizować, że czuje się samotny, kiedy na przykład pozostawimy go w domu na cały dzień bez towarzystwa.

BOS-y generalnie nie mają problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Mogą jednak reagować negatywnie na psy, które zbliżają się do ich terenu, własności lub członków rodziny. Tak jak w przypadku pozostałych ras, należy więc zadbać o odpowiednią socjalizację małego owczarka. Pozwoli to uniknąć problemów z nieufnością wobec nieznajomych psów w wieku dorosłym.

Dzięki niskiej skłonności do agresji, białe owczarki szwajcarskie świetnie odnajdują się w kontaktach z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że pomimo sporych rozmiarów są to psy wrażliwe i nadmiernie ruchliwe dziecko może zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa. Nie powinno się więc zostawiać ich z mniejszymi pociechami bez nadzoru. Nasz psi przyjaciel powinien mieć też zapewniony bezpieczny azyl, w którym będzie mógł odpocząć od obecności najmłodszych członków rodziny.

Sierść białego owczarka długowłosego nie jest trudna w pielęgnacji. Aby była gęsta i zdrowa, należy szczotkować ją co najmniej raz w tygodniu. Częstsze czesanie może być jednak konieczne w okresach intensywnej wymiany włosia – wiosną oraz jesienią. Nie zaleca się również zbyt częstych kąpieli, ponieważ sierść traci wtedy część swoich naturalnych właściwości. W momencie, gdy nasz piesek ubrudzi się na przykład błotem, najlepiej jest poczekać, aż wyschnie i wyczesać zaschnięte grudki ziemi. Jeśli już musimy wykąpać BOS-a, powinniśmy użyć specjalnego szamponu przeznaczonego dla psów obdarzonych białą sierścią.

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/owczarek_szwajcarski_tomi_house_o_rasie-scaled.jpg