Rasa pochodząca z Meksyku

Uznawana za najmniejszą rasę na świecie

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/chihuahua_tomi_house.jpg

Nazwa pochodzi od stanu Republiki Meksyku (chihuahua) . Hodowla małych czworonogów rozkwitła w XIII wieku za panowania Azteków, aby prawie zupełnie zaniknąć po wyprawie Corteza około 1520r. Wraz z nadejściem konkwistadorów cywilizacja Azteków przestała istnieć.

Liczebność populacji Chihuahua znacznie się zmniejszyła, niemniej pieski dotrwały do naszych czasów. Jedynym tego powodem był brak świadomości konkwistadorów, że chihi są psami magicznymi. Na co dzień czworonogi były wykorzystywane jako tępiciele szczurów.

W 1850 roku turyści zwiedzający prowincję Chihuahua w Meksyku odkryli grób azteckiego księcia, w którym znaleźli posążek przypominający współczesne Chihuahua. Wtedy także rasa otrzymała współcześnie obowiązującą nazwę. W niedługim czasie zainteresowali się  nią hodowcy amerykańscy. Na początku XX wieku spisano pierwszy wzorzec rasy, zaś w 1923 roku powstał pierwszy klub miłośników rasy. Po II wojnie światowej psy Chihuahua trafiły na kontynent europejski.

Wygląd

Chihuahua to czworonogi o zwartym ciele. Cechami szczególnymi są czaszka wysklepiona w kształcie jabłka i wysoko noszony umiarkowanie długi ogon. Długość ciała jest nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Tułów niemal kwadratowy, zwłaszcza u samców. U suk, zważywszy na funkcje rozrodcze, dopuszcza się nieco dłuższy tułów.

W rasie występują dwie odmiany szaty:

krótkowłosa – przyległa na całym ciele. Jeśli występuje podszycie, włos jest nieco dłuższy; rzadsza szata w okolicy gardła i podbrzusza jest dopuszczalna; nieco dłuższy włos na szyi i ogonie, krótki na pysku i uszach. Szata błyszcząca, a jej struktura miękka.

długowłosa – szata delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Podszycie pożądane niezbyt gęste. Szata dłuższa tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie. Psy z przesadnie długą i przesadnie obfitą szatą nie są akceptowane.

Waga dorosłego chi powinna być w granicach 1,5 – 3kg ale oczywiście bywają odstępstwa wszystko zależy od budowy psa.

//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/chihuahua_tomi_house_.jpg
//tomihouse.dkonto.pl/wp-content/uploads/2021/08/chihuahua_tomi_house_o_rasie_.jpg

Zachowanie / temerament

Psy bardzo odważne, ruchliwe i ciekawskie. W domu raczej spokojne. Kiedy usłyszą nieznany dźwięk, nie omieszkają zawiadomić o tym właściciela. Pomimo że psy są małe, a przez to raczej niegroźne, nie możemy zapominać o szkoleniu posłuszeństwa. Jeżeli pozwolimy pupilowi na zbyt wiele, z całą pewnością zechce przejąć funkcję samca alfa w stadzie.